Криворізський район
www.kriv-rn.dp.gov.ua


ОБЕРЕЖНО! ГРИП ПТИЦІ!

Грип птиці – це інфекційне захворювання птиці, яке викликане вірусами гриппу. Вірус H5N1 – це підтип вірусу грипу A, який буває в основному у птахів, дуже заразний іможе бути причиною їхньої смерті. Хвороба швидко поширюється територією, особливо там, де є міграційні шляхи дикої перелітної птиці та можливість контакту її з домашньою птицею. Грип птиці – не лікується та закінчується 100 % загибеллю. Пташиний грипп належить до великої групи різноманітних вірусів грипу, які спочатку вражають птахів, зрідка ці віруси гриппу можуть заразити інші біологічні види, зокрема свиней і людей.
За офіційними повідомленнями Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ) та європейської системи нотифікації про захворювання тварин (ADNS) в осінньо-зимовий період 2020 року в країнах Європи суттєво ускладнилась епізоотична ситуація щодо високопатогенного грипу птиці. При цьому значна кількість випадків (72) зареєстрована на шляху міграції дикої перелітної птиці з півночі та пролягає через територію України. При ліквідації вказаних випадків захворювання в сусідніх країнах знищено понад 3 млн.голів птиці. З початку грудня 2020 року виявлено 5 випадків грипу птиці в Миколаївській (3) та Київській (2) областях.
Поширення грипу птиці серед птахів.
Дикі мігруючі птахи є природним резервуаром для високопатогенних вірусів і можуть передавати їх свійській птиці через безпосередній контакт з інфікованими водоплавними птахами чи іншими інфікованими птахами, або через контакт із поверхнею (земля, глина, клітки, предмети догляду), або з матеріалами (вода або корм), що були заражені вірусом. Проте інфікування птиці відбувається в основному повітряно-крапельним шляхом. Інфіковані птахи поширюють вірус через свою слину, носові секреції і фекалії.
Ознаки пташиного грипу у свійської птиці.
Хвора птиця сидить або стоїть у напівкоматозному стані з опущеною головою. При цьому загибель птиці сягає 80–100%. Кури, інфіковані вірусом пташиного грипу, несуть яйця без шкаралупи і з часом зовсім припиняють яйцекладку. Хвороба супроводжується депресією, втратою чутливості, сльозотечою, набряками в ділянці голови і шиї, ціанотичністю слизових оболонок, гребінця та сережок, водянистим проносом, рідше – симптомами ураження органів дихання.
У бройлерів клінічні ознаки високопатогенного гриппу менше виражені, ніж у інших видів птиці, і характеризуються пригніченням, сонливістю, втратою апетиту та підвищеною летальністю.
У каченят, хворих на грип, спостерігають слабкість, пригнічення, сльозотечу, часткову або повну відмову від корму, приступи судом, після яких вони гинуть. Часто настає паралічшиї, кінцівок, крил. Загибель каченят досягає 50%.Дорослі качки хворіють без видимих клінічних ознак. У гусей, заражених вірусами пташиного грипу, спостерігають втрату апетиту, ознаки депресії, пронос, набряк очних пазух. У гусенят проявляються ознаки ураження нервової системи. Смертність коливається у межах 5–10% та може досягати й 100%; через 2–3 тижні птиця видужує, але залишається вірусоносієм.
Люди також заражуються вірусами гриппу птиці.
Віруси гриппу птиці можуть інфікувати інші види тварин, а також людей. Люди заражаються пташиним грипом при тісному контакті з хворою домашньою птицею (свійськими курями, качками й індиками) під час нагляду за ними, забою і обробці або з поверхнями, зараженими секреціями чи іншими виділеннями інфікованих птахів.
Симптоми захворювання людини на грипп птиці?
Однозначних ознак захворювання людини саме на пташиний грипп немає. Це може спершу виглядати як звичайний грип; іноді починається з кашлю, потім людина починає задихатися, відмічається біль у м’язах, починається гарячка. Приблизно в половині випадків пташиний грип у людини стається в формі шлункового грипу, з болем у животі, блювотою й розладом шлунку. Найважливіше пригадати, чи мала хвора людина контакт із потенційно хворими птахами напередодні. Ознаки хвороба виникає через 3 – 7 днів після зараження. Якщо температура нижча від 38°, непокоїтися про пташиний грип, не варто.
Важливо знати громадянам особистих селянських господарств!
Для профілактики захворювання птиці власникам необхідно:

      - здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;
      - здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
      - інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
      - на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашнюю птицю для проведення клінічного огляду;
      - притримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);
      - утримувати різних види птахів окремо;
      - виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними, і синантропними птахами;
      - не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
      - забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;
      - проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;
      - проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
      - дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).
Власникам птахівничих господарств.
Щоб не допустити занесення захворювання на територію господарства, необхідно в період міграції дикої перелітної птиці посилити ветеринарно-санітарні заходи відповідно до “Ветеринарно-санітарних правил для птахівничих господарств і вимог до їх проектування”. Корми зберігати у закритих приміщення (бункерах), щоб уникнути контакту його з іншою птицею.

Якщо у Вас захворіла чи загинула птиця або Ви виявили загибель дикої перелітної птиці на водоймах – НЕГАЙНО повідомляйте спеціалістів ветеринарної медицини, які обслуговують дану територію за телефонами: начальник Широківської районної державної лікарні ветеринарної медицини - Ковалевич О.М. 097-557-61-42, Криворізьке міжрайонне управління Головного управління в Дніпропетровській області, головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Каширець Л.М. 096-93-41-332