Криворізський район
www.kriv-rn.dp.gov.ua


Держенергонагляд проводить постійний моніторинг за проходженням суб’єктами відносин у сфері теплопостачання опалювального періоду (ОП), дотриманням стану та режимів постачання теплової енергії, в першу чергу для соціально важливих споживачів. Також здійснюється моніторинг проблемних питань, що потребують невідкладного вирішення, в тому числі технологічних порушень (аварій, відмов) на енергетичних об’єктах у сфері теплопостачання.
Представників інспекції залучають до розслідування причин і наслідків аварій та відмов на теплових установках і мережах теплогенеруючих, теплотранспортуючих, теплопостачальних й теплосервісних організацій, які призвели до порушення режимів теплопостачання споживачів соціальної сфери.
Для прикладу, представниками Управління Держенергонагляду у Кіровоградській області взято участь у роботі комісії з розслідування технологічного порушення, що сталося на об’єкті КП «Теплоенергетик».
З місця події: 26 лютого 2021 року о 06 год. 05 хв. сталось порушення на ділянці магістральної теплової мережі від котельні «ЮЗК» у тепловій камері № 7 (проспект Промисловий м. Кропивницький).
Відповідно до Акта розслідування від 09 березня 2021 року, технологічне порушення виникло у зв’язку з поривом стакана компенсатора діаметром 800 мм у тепловій камері № 7 трубопроводу по просп. Промисловому, 8.
Причинами виникнення аварії стали зношеність теплової мережі та корозія трубопроводу, що призвели до масового витоку теплоносія і неможливості подальшої роботи теплових мереж.
На момент аварії без теплопостачання залишились:
- 298 житлових будинків;
- 9 дитячих садків;
- 7 лікарняних закладів;
- 6 шкіл;
- 4 учбових заклади.
Аварію було ліквідовано 27 лютого 2021 року о 00 год. 50 хв. Аварійний недовідпуск теплової енергії споживачам склав 278,5 Гкал.
За результатами роботи комісії розроблено заходи щодо недопущення подібних порушень у майбутньому, зокрема:
- провести гідравлічні випробування теплової мережі та ділянок теплових мереж, що потребують капітального ремонту зношених трубопроводів;
- виконати капітальний ремонт аварійної ділянки.

Також повідомляємо, що у період з 04 лютого по 03 березня 2021 року в Україні відбулося 273 випадки технологічних порушень, що призвели до зупинки джерел теплової енергії, порушення нормального режиму роботи теплових мереж та спричинили припинення теплопостачання населенню і соціально важливим споживачам. Такі порушення стались у містах: Київ – 186 порушень, Вінниця (36), Львів (33), Харків (9), Чернівці (4), Чернігів (2), Кропивницький (1), Енергодар (1) та Рівне (1).
Без опалення та/або гарячого водопостачання залишалися 3 504 житлових будинки, 172 заклади дошкільної освіти, 162 заклади освіти та 41 заклад охорони здоров’я. Всі випадки технологічних порушень було усунуто протягом доби та відновлено теплопостачання об’єктів.

1. Джерела теплової енергії.
Через аварійні ремонтні роботи енергообладнання та теплопроводів у котельнях (ділянки трубопроводу теплової мережі на виході з котельні), з метою усунення витоку теплоносія, протягом доби без опалення перебували споживачі соціальної сфери (125 житлових будинків, 32 заклади освіти, 3 заклади дошкільної освіти (3 випадки у м. Вінниця). Причина – вичерпання ресурсу, незадовільне технічне обслуговування та порушення щільності.

2. Магістральні теплові мережі.
Внаслідок корозійного пошкодження трубопроводів магістральних теплових мереж з причини вичерпання ресурсу, незадовільного технічного обслуговування та порушення щільності, протягом доби без опалення перебували споживачі соціальної сфери:
● 298 житлових будинків, 9 закладів дошкільної освіти, 7 закладів охорони здоров’я та 6 закладів освіти (1 випадок у м. Кропивницький);
● 244 житлових будинків, 11 закладів дошкільної освіти, 1 заклад охорони здоров’я та 1 заклад освіти (1 випадок у м. Енергодар Запорізької області);
● 97 житлових будинків, 4 заклади дошкільної освіти та 4 заклади освіти (3 випадки у м. Харків).

3. Розподільчі теплові мережі.
Через корозійне пошкодження трубопроводів розподільчих теплових мереж (внаслідок незадовільного технічного обслуговування та порушення щільності), протягом доби без опалення перебували споживачі соціальної сфери:
● 1 420 житлових будинків, 90 закладів дошкільної освіти, 62 заклади освіти та 19 закладів охорони здоров’я (186 випадків в адміністративних районах м. Києва);
● 89 житлових будинків, 4 заклади дошкільної освіти та 4 заклади освіти (3 випадки у м. Харків);
● 25 житлових будинків, 2 заклади дошкільної освіти, 1 заклад освіти (7 випадків у м. Вінниця).

Внаслідок зношення внутрішніх елементів запірної арматури на зворотному трубопроводі теплової мережі без опалення перебували споживачі соціальної сфери (8 житлових будинків у м. Рівне).

4. Припинення електропостачання на джерела теплової енергії.
Внаслідок пошкодження електричних мереж протягом доби без опалення перебували споживачі соціальної сфери у наступних містах:
● 885 житлових будинків, 41 заклад освіти, 31 заклад дошкільної освіти, 11 закладів охорони здоров’я (26 випадків у м. Вінниця);
● 79 житлових будинків, 17 закладів освіти, 4 заклади дошкільної освіти та 1 заклад охорони здоров’я (3 випадки у м. Харків);
● 22 житлові будинки, 4 заклади освіти, 3 заклади дошкільної освіти, 2 заклади охорони здоров’я (11 випадків у м. Львів);
● 8 житлових будинків (1 випадок у м. Чернівці).
Причина порушень – вплив сторонніх осіб та організацій.

5. Припинення електропостачання на центральні теплові пункти.
Через пошкодження електричних мереж (причина – вплив сторонніх осіб і організацій) без опалення перебували споживачі соціальної сфери (6 житлових будинків (3 випадки у м. Львів).
Через аварійні ремонтно-відновлювальні роботи на розподільчих теплових мережах (на ділянці від центрального теплового пункту до теплових вводів споживачів), протягом доби без гарячого водопостачання перебували споживачі соціальної сфери (8 житлових будинків та 2 заклади дошкільної освіти (2 випадки у м. Чернігів). Причина порушення – вичерпання ресурсу та порушення щільності.

6. Припинення газопостачання на джерела теплової енергії, в тому числі через виконання робіт на газопроводі, ГРП та інше.
Внаслідок проведення аварійних ремонтних робіт на газопроводі персоналом АТ «Львівгаз», протягом доби без опалення перебували 2 заклади освіти та 1 заклад дошкільної освіти (1 випадок у м. Самбір Львівської області). Причиною порушення став вплив сторонніх осіб та організацій.
Звертаємо увагу, що Держенергонагляд фіксує всі порушення теплопостачання і в межах своїх повноважень вживає заходів задля недопущення у майбутньому таких ситуацій та з метою забезпечення безаварійного проходження наступного опалювального періоду.