http://krnovopilsil.dp.gov.ua
Головна сторінка | Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Новопільська сіл/рада >> Новини
оприлюднення регулят. акту про встановл. місцевих податків на 2017 р.
Версія для друку Написати листа

Повідомлення  від 31.05.2016 року

про оприлюднення проекту рішення

Новопільської сільської ради

 

«Про встановленнямісцевихподатківтазборів

на територіїНовопільськоїсільської  ради на 2017рік»

 

 

Розробник – виконавчий комітет Новопільської сільської ради.

 

Метою прийняття рішення Новопільської сільської ради  «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Новопільськоїсільської ради на 2017 рік» є:

- безумовне виконання норм чинного законодавства.

Згідно норм Податкового кодексу України сільські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Відповідно до кодексу до місцевих податків та зборів належать два податки (податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиний податок) та збори.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиний податок та збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності є обов’язковими до встановлення місцевими радами.

 Проект рішення «Про встановлення місцевих податків та зборів на території  Новопільської  сільської  ради на 2017 рік» та аналіз його регуляторного впливу розміщюютьсяна офіційному сайті Криворізької РДА  http://www.kriv-rn.dp.gov.ua,  на веб-сторінці територіальний устрій (Новопільська сільська рада) та на стенді                                          в приміщенні сільської ради за адресою: с. Новопілля, вул. Садова, 46.

Строк приймання пропозицій та зауважень до проекту регуляторного акта становить 1 місяць з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та аналізу регуляторного впливу.

Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, а також їх об’єднань до вказаного проекту рішення приймаються  упродовж місяця з дати оприлюднення проекту розробником: на поштову адресу  – 53003, Дніпропетровська область, Криворізький район, с.Новопілля, вул.Садова, 46; на електронну адресу – novopilsrada@ukr.net.

 

 

 

Сільський голова                                            В.Мелетич

 

 

                                               ПРОЕКТ

Описание: TSIGN

 

 

 

НОВОПІЛЬСЬКА  СІЛЬСЬКА  РАДА

КРИВОРІЗЬКОГО РАЙОНУ  ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

VІІ СКЛИКАННЯ

ІV СЕСІЯ

_________________________________________________________________

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про встановлення місцевих податків  та зборів

на території  Новопільської сільської  ради на 2017 рік

 

         Відповідно до  Податкового кодексу України із змінами і доповненнями у редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 року №909- VІІІ,  керуючись  Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи висновок постійної комісії,  сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Встановити  склад місцевих податків:

1. Податок на майно;

2. Єдиний податок.

2.  Податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для    об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості  

     2.1. Платники податку

     2.1.1. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

    2.2. Об'єкт оподаткування

    2.2.1. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

    2.2.2. Не є об'єктом оподаткування:

    а) об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності);

    б) об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені законом, в тому числі їх частки;

   в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;

   г) гуртожитки;

   ґ) житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад;

   д) об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об'єкта на дитину;

    е) об'єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках;

    є) будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;

    ж) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності;

    з) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств.

    2.3. База оподаткування

    2.3.1. Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

    2.4. Пільги із сплати податку

    2.4.1. База оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:

    а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

    б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

    в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток      (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири /квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

    2.4.2. Встановлюються пільги з податку, що сплачується з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб:

     а) учасникам бойових дій, ветеранам війни, учасникам АТО, сім’ям загиблих учасників АТО та особам на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які мають посвідчення                 у розмірі 100%  відповідної ставки податку;

    б) інвалідам 1 та 2 групи, багатодітним сім’ям, фізичним особам визначеними законодавчо особами постраждалими на ЧАЕС, одиноко проживаючим пенсіонерам за віком, які мають доходи на рівні мінімальної пенсії  у розмірі 50% відповідної ставки податку;

    в) релігійним організаціям України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями)                    у розмірі 100% відповідної ставки податку;

    г) Споживчим товариствам, які на території сільської ради мають   підсобні приміщення, що не використовуються у господарській діяльності при наявності акту про невикористання будівлі у розмірі 100%.

    2.5. Ставка податку

    2.5.1. Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у розмірі, що не перевищує 3 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування, а саме:

а) Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів житлової нерухомості

Об'єкт оподаткування

Ставка податку (у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом  на 1 січня звітного

(податкового) року)

Об’єкти житлової нерухомості

 Юридичні особи

Фізичні особи

1. Будівлі, віднесені до житлового фонду

 

 

1.1. Житловий будинок:

 

 

1.1.1. Житловий будинок садибного типу, який складається з:

 0,5

 0,1

а) житлових приміщень

 

 

б) допоміжних (нежитлових) приміщень

0,1

0,1

1.1.2.  Житловий будинок квартирного типу різної поверховості

0,1

0,1

1.2. Прибудова до житлового будинку садибного типу

0,1

0,1

1.3. Прибудова до житлового будинку квартирного типу різної поверховості

0,1

0,1

1.4. Квартира

0,1

0,1

1.5. Котедж

0,1

0,1

2. Дачні будинки

0,1

0,1

3. Інші об’єкти житлової нерухомості, віднесені до житлового фонду

0,1

0,1

 

б) Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів нежитлової нерухомості

 

Об'єкт оподаткування

Ставка податку (у відсотках до розміру мінімальної заробної плати, встановленої законом  на 1 січня звітного

(податкового) року )

Об’єкти нежитлової нерухомості

 Юридичні особи

Фізичні особи

1. Будівлі готельні :

 

 

 будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей)

0,7

0,5

ресторани та бари, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування

0,7

0,5

торгові центри, універмаги, магазини,  павільйони  

0,2

0,2

Гаражі

0,5

0,1

Господарські (присадибні) будівлі:

 -  допоміжні (нежитлові) приміщення (сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні)

- концертні зали, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо)

0,7

 

 

1

0,1

 

 

0,5

7. Інші об’єкти нежитлової нерухомості

0,5

0,5

       

         3. Транспортний податок

3.1. Платники податку

3.1.1. Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи,                в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі.

3.2. Об'єкт оподаткування

3.2.1. Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

3.3. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік                   у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.

У разі спливу п’ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п’яти років.

 4. Плата за землю

4.1. Платники податку

4.1.1. Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);

4.1.2. Землекористувачі.

4.2. Об'єкт оподаткування

4.2.1. Об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають                     у власності або користуванні;

4.2.2. Земельні частки (паї), які перебувають у власності.

4.3. База оподаткування

4.3.1. Базою оподаткування є:

a)         Нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням  коефіцієнта індексації;

           б) Площа земельних ділянок.

4.4. Пільги із сплати земельного податку:

4.4.1.Для фізичних осіб:

- Від сплати податку звільняються:

           а) учасникам АТО у розмірі 100%  відповідної ставки податку;

            б) сім’ям загиблих учасників АТО у розмірі 100% відповідної ставки податку.

4.4.2. Пільги щодо сплати земельного  податку для юридичних осіб:

- Від сплати податку звільняються:

a)         Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

           б) Дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту,фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

          в) Культові та інші будівлі необхідні для забезпечення діяльності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку.

        4.5. Ставки земельного податку:

        4.5.1.В межах населених пунктів  встановити ставку земельного податку в розмірі 1 відсоток від нормативно грошової оцінки населених пунктів за виключенням:

- податок за земельні ділянки, зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими                         і дачними будинками фізичних осіб встановити в розмірі 0,03 відсотка від                      їх нормативної грошової оцінки,   

- за земельні ділянки, надані для комерційного використання, виробничі  землі промисловості, енергетики, транспорту та зв’язку (магазини, кіоски, для технічного обслуговування автомобілів)  3 відсотка від їх нормативної грошової оцінки,

- ставка податку встановлюється у розмірі 3 відсотка від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання крім земель державної та комунальної власності встановити в розмірі 1 відсоток від їх нормативної грошової оцінки,

Податок за земельні ділянки (у межах населених пунктів), що відносяться до земель залізничного транспорту (крім земельних ділянок, на яких знаходяться окремо розташовані культурно-побутові будівлі та інші споруди і які оподатковуються на загальних підставах), надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, а також за водойми, надані для виробництва рибної продукції, та земельні ділянки, на яких розташовані аеродроми, справляється у розмірі 0,25 відсотків податку.

      4.5.2. За межами населених пунктів встановити ставку земельного податку у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки                           одиниці ріллі по області за  винятком:

- ставка податку за земельні ділянки на землях водного фонду встановити у розмірі 0,3 відсотка від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області,

-  ставка податку за земельні ділянки, що відносяться до земель залізничного транспорту (крім земельних ділянок, на яких знаходяться окремо розташовані культурно-побутові будівлі та інші споруди і які оподатковуються на загальних підставах), надані військовим формуванням, утвореним відповідно до законів України, які не утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів, підрозділам Збройних Сил України, які здійснюють господарську діяльність, а також за земельні ділянки, на яких розташовані аеродроми, встановлюється у розмірі 0,02 відсотка від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

               4.5.3. Встановити ставки податку за земельні ділянки сільськогосподарського призначення незалежно від місця розташування:

·          за 1 га сільськогосподарських угідь (земельні паї фізичних осіб, для особистого селянського господарства, садових товариств) встановлюється                      у відсотках від нормативно грошової оцінки у таких розмірах:

- для ріллі, сіножатей та пасовищ – 0,1;

- для багаторічних насаджень – 0,03;

·          за 1 га сільськогосподарських угідь, які використовуються                                   без правовстановлюючих документів для товарного сільськогосподарського виробництва у розмірі 1 %.

        4.6. Встановити розмір орендної плати за земельні ділянки в залежності від кількості орендованої площі: 

від 0,0001 га до 0,0200 га – 12% від нормативно - грошової оцінки землі;

від 0,0201 га до 0,0300 га – 10% від нормативно - грошової оцінки землі;

від 0,0301 га до 0,1000 га –  8 % від нормативно - грошової оцінки землі;

від 0,1001 га до 0,2000 га –  5 % від нормативно - грошової оцінки землі;

від 0,2001 га і більше        –  3 % від нормативно - грошової оцінки землі.

 

       

 

 

5. Єдиний податок

5.1. Установити ставки єдиного податку:

Ставки  єдиного податку для фізичних осіб-підприємців      

І групи платників єдиного податку

з/п

Види господарської діяльності

 

 

Фіксована ставка податку

(у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), %

1

2

3

1

Роздрібна торгівля з торговельних місць на ринках  (крім продажу підакцизних товарів),  у т.ч.:

- фруктами та овочами (вітчизняного виробництва), включаючи картоплю;

- саджанцями, насінням, розсадою;

- молоком, молочними продуктами та яйцями;

- друкованими виданнями;

- товарами похоронної атрибутики; товарами народного промислу

10

 

8

 

8

7

7

5

 

2

Виготовлення взуття за індивідуальним замовленням

9

3

Послуги з ремонту взуття

7

4

Виготовлення швейних виробів за індивідуальним замовленням

8

5

Виготовлення виробів із шкіри за індивідуальним замовленням

10

6

Виготовлення виробів з хутра за індивідуальним замовленням

10

7

Виготовлення спіднього одягу за індивідуальним  замовленням

8

8

Виготовлення текстильних виробів та текстильної галантереї за індивідуальним замовленням

10

9

Виготовлення головних уборів за індивідуальним  замовленням

10

10

Додаткові послуги до виготовлення виробів за індивідуальним замовленням

10

11

Послуги з ремонту одягу та побутових текстильних виробів

10

12

Виготовлення   та   в'язання   трикотажних   виробів   за  індивідуальним замовленням

10

13

Послуги з ремонту трикотажних виробів

10

14

Виготовлення   килимів   та    килимових    виробів    за

індивідуальним замовленням

10

15

Послуги з ремонту та реставрації килимів та килимових  виробів

10

16

Виготовлення шкіряних галантерейних та  дорожніх  виробів за індивідуальним замовленням

10

17

Послуги з ремонту шкіряних галантерейних та дорожніх виробів

10

18

Виготовлення меблів за індивідуальним замовленням

10

19

Послуги з ремонту, реставрації та поновлення меблів

10

20

Виготовлення теслярських та столярних виробів за індивідуа-льним замовленням

10

21

Технічне обслуговування та ремонт автомобілів, мотоциклів, моторолерів і мопедів за індивідуальним замовленням

10

22

Послуги з ремонту радіотелевізійної та іншої аудіо- і відео-апаратури

10

23

Послуги з ремонту електропобутової техніки та інших побуто-вих приладів

10

24

Послуги з ремонту годинників

9

25

Послуги з ремонту велосипедів

9

26

Послуги з технічного обслуговування та ремонту музичних  інструментів

10

27

Виготовлення металовиробів за індивідуальним замовленням

10

28

Послуги з ремонту інших предметів особистого користування, домашнього вжитку та металовиробів

7

29

Виготовлення ювелірних виробів за індивідуальним замовленням

10

30

Послуги з ремонту ювелірних виробів

10

31

Прокат речей особистого користування та побутових товарів

10

32

Послуги з виконання фоторобіт

9

33

Послуги з оброблення плівок

9

34

Послуги з прання, оброблення білизни та інших текстильних виробів

9

35

Послуги з чищення та фарбування текстильних,  трикотажних і хутрових виробів

9

36

Вичинка хутрових шкур за індивідуальним замовленням

10

37

Послуги перукарень

10

38

Ритуальні послуги (виготовлення вінків)

8

39

Послуги, пов'язані з сільським та лісовим господарством

5

40

Послуги домашньої прислуги

7

41

Послуги,  пов'язані з очищенням та прибиранням  приміщень за індивідуальним замовленням

7

42

Ветеринарні послуги

7

43

Роздрібна торгівля в населених пунктах

8

44

Інші види діяльності (послуг)

10

 

 

Ставки  єдиного податку для фізичних осіб-підприємців

ІІ групи платників єдиного податку

 

з/п

Види господарської діяльності

 

 

 

 

КВЕД-2010

Фіксована ставка податку                           (у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на                     1 січня податкового (звітного) року), %

1

2

 

3

1

Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур

01.11

10

 

Вирощування овочів та баштанних культур, коренеплодів та бульбоплодів

01.13

10

2

Розведення великої рогатої худоби молочних порід

01.41

10

 

Розведення свиней

01.46

10

 

Розведення свійської птиці

01.47

10

 

Розведення інших тварин

01.49

10

3

Прісноводне рибальство

03.12

10

4

Виробництво м'яса

10.11

15

 

Виробництво м'яса свійської птиці

10.12

15

 

Виробництво м'ясних продуктів

10.13

15

 

Виробництво готової їжі та страв

10.85

15

5

Інші види перероблення та консервування фруктів та овочів

10.39

10

6

Виробництво олії та тваринних жирів

10.41

12

7

Вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників

01.25

10

8

Перероблення молока, виробництво масла та сиру

10.51

10

 

Виробництво морозива

10.52

15

9

Виробництво продуктів борошномельно-круп’яної промисловості

10.61

15

 

Виробництво крохмалів та крохмальних продуктів

10.62

15

10

Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання

10.71

12

 

Виробництво сухарів і сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів та тістечок тривалого зберігання

10.72

15

 

Виробництво макаронних виробів та подібних борошняних виробів

10.73

15

11

Виробництво цукру

10.81

15

 

Виробництво какао, шоколаду та цукрових кондитерських виробів

10.82

15

 

Виробництво чаю та кави

10.83

15

12

Виробництво готових кормів для домашніх тварин

10.92

15

13

Виробництво безалкогольних напоїв; виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки

11.07

14

14

Виробництво спіднього одягу

14.14

16

15

Дублення шкур та оздоблення шкіри; вичинка та фарбування хутра

15.11

20

 

Виробництво дорожніх виробів, сумок, лимарно-сідельних виробів зі шкіри та інших матеріалів

15.12

20

 

Виготовлення виробів із хутра

14.20

20

16

Виготовлення головних уборів за індивідуальним  замовленням

14.19

20

17

Додаткові послуги до виготовлення виробів за індивідуальним замовленням

13.30

20

18

Виробництво взуття

15.20

17

19

Виробництво килимів і килимових виробів

13.93

20

20

Лісопильне та стругальне виробництво

16.10

18

 

Виробництво фанери, дерев'яних плит і панелей, шпону

16.21

18

 

Виробництво щитового паркету

16.22

18

21

Виробництво листового скла

23.11

18

 

Виробництво й оброблення інших скляних виробів, у тому числі технічних

23.19

18

22

Виробництво господарських і декоративних керамічних виробів

23.41

16

23

Виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини

23.32

20

24

Виробництво інших виробів із бетону, гіпсу та цементу

23.69

20

25

Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі

31.01

20

 

Виробництво кухонних меблів

31.02

20

 

Виробництво інших меблів

31.09

20

 

Ремонт меблів і домашнього начиння

95.24

20

26

Виробництво ігор та іграшок

32.40

15

27

Виробництво мітел і щіток

32.91

13

 

Виробництво іншої продукції

32.99

13

28

Електромонтажні роботи

43.21

18

 

Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування

43.22

18

 

Інші будівельно-монтажні роботи

43.29

18

29

Інші роботи із завершення будівництва

 

43.39

20

30

Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами

45.11

20

31

Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів

45.31

18

32

Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами

46.11

20

33

Оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення

46.43

20

34

Оптова торгівля годинниками та ювелірними виробами

46.48

20

 

Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення

46.49

20

35

Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення

49.31

20

 

Надання послуг таксі

49.32

20

 

Інший пасажирський наземний транспорт

49.39

20

36

Діяльність вантажного автомобільного транспорту

49.41

15

 

Надання послуг перевезення речей (переїзду)

49.42

20

37

Діяльність автомобільного регулярного транспорту (перевезення дітей до місця навчання і додому шкільним автобусом з населених пунктів сільської ради)

49.31

49.39

2

38

Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування

55.10

20

 

Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання

55.20

20

39

Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування

56.10

20

 

Обслуговування напоями

56.30

20

 

Постачання готових страв для подій

56.21

20

 

Постачання інших готових страв

56.29

20

40

Розроблення стандартного програмного забезпечення. Діяльність, пов’язана з банками даних

66.01

20

41

Діяльність у сфері права, юридичні послуги

69.10

20

42

Послуги з організації подорожувань, туристичні послуги

79.11

20

43

Загальна медична практика

86.21

20

 

Спеціалізована медична практика

86.22

20

 

Стоматологічна практика

86.23

20

 

Інша діяльність у сфері охорони здоров’я

86.90

20

 

Діяльність із догляду за хворими із забезпеченням проживання

87.10

20

44

Організація інших видів відпочинку та розваг

93.29

19

 

45

Ремонт взуття та шкіряних виробів

95.23

10

46

Послуги з ремонту трикотажних виробів

95.20

16

47

Послуги  з  ремонту  шкіряних  галантерейних  та дорожніх виробів

95.23

18

48

Послуги з ремонту, реставрації та поновлення меблів

95.24

20

49

Технічне обслуговування та ремонт автомобілів, мотоциклів, моторолерів і мопедів за індивідуальним замовленням

45.20

20

50

Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення

95.21

20

51

Ремонт побутових приладів, домашнього та садового обладнання

95.22

20

52

Ремонт годинників і ювелірних виробів

95.25

16

53

Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

95.29

16

54

Виготовлення металовиробів за індивідуальним замовленням

25.62

20

55

Послуги з ремонту інших предметів особистого користування, домашнього вжитку та металовиробів

95.29

16

56

Виготовлення ювелірних виробів за індивідуальним замовленням

32.12

20

57

Прокат речей особистого користування та побутових товарів

77.29

20

58

Послуги з виконання фоторобіт

74.20

17

59

Послуги з оброблення плівок

74.20

17

60

Послуги з прання, оброблення білизни та інших текстильних виробів

96.01

19

61

Послуги з чищення та фарбування текстильних,  трикотажних і хутрових виробів

96.01

19

62

Послуги перукарень

96.02

10

63

Організування поховань і надання суміжних послуг

96.03

20

64

Послуги, пов’язані з сільським та лісовим господарством

01.61

01.64

01.62

01.63

81.30

02.40

10

65

Послуги домашньої прислуги

97.00

14

66

Надання в оренду й експлуатацію власного тиа орендованого нерухомого майна

68.20

20

67

Ветеринарні послуги

75.00

7

68

Консультування з питань інформатизації

62.02

20

69

Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами

47.11

18

 

Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах

47.19

18

 

Роздрібна торгівля фруктами й овочами в спеціалізованих магазинах

47.21

18

 

Роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах

47.22

20

 

Роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах

47.23

20

 

Роздрібна торгівля  хлібобулочними виробами,  борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах

47.24

18

 

Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах

47.25

20

 

Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах

47.26

20

 

Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах

47.29

18

 

Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах

47.73

20

 

Роздрібна торгівля медичними й ортопедичними товарами в спеціалізованих магазинах

47.74

20

 

Роздрібна торгівля косметичними товарами  та  туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах

47.75

20

 

Роздрібна торгівля текстильними товарами в спеціалізованих магазинах

47.51

20

 

Роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах

47.71

20

 

Роздрібна торгівля взуттям та шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах

47.72

20

 

Роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах

47.59

20

 

Роздрібна торгівля килимами, килимовими виробами, покриттям для стін і підлоги в спеціалізованих магазинах

47.53

20

 

Роздрібна торгівля в спеціалізованих магазинах електронною апаратурою побутового призначення для приймання, запису, відтворювання звуку й зображення

47.43

20

 

Роздрібна торгівля побутовими електротоварами в спеціалізованих магазинах

47.54

20

 

Роздрібна торгівля аудіо- та відеозаписами в спеціалізованих магазинах

47.63

20

 

Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах

47.52

20

 

Роздрібна торгівля книгами в спеціалізованих магазинах

47.61

16

 

Роздрібна торгівля газетами та канцелярськими товарами в спеціалізованих магазинах

47.62

16

 

Роздрібна торгівля комп'ютерами, периферійним устаткуванням і  програмним забезпеченням у спеціалізованих магазинах

47.41

20

 

Роздрібна торгівля годинниками та ювелірними виробами в спеціалізованих магазинах

47.77

20

 

Роздрібна торгівля  телекомунікаційним устаткуванням у спеціалізованих магазинах

47.42

20

 

Роздрібна торгівля спортивним інвентарем у спеціалізованих магазинах

47.64

20

 

Роздрібна торгівля іграми та іграшками в спеціалізованих магазинах

47.65

16

 

Роздрібна торгівля  квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах

47.76

16

 

Надання інших допоміжних комерційних послуг

82.99

20

 

Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет

47.91

20

 

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами

47.81

18

 

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям

47.82

18

 

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами

47.89

18

 

5.2 для суб’єктів господарювання, які оформили трудові відносини                                 з 10 найманими працівниками (ІІ група платників податку), та інвалідів, які самостійно здійснюють підприємницьку діяльність (І група платників податку) - на рівні 50% ставки, встановленої цим рішенням, залежно від виду господарської діяльності.

5.3. Визначити, що:

5.3.1 суб’єкти господарювання - фізичні особи, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:

- перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних   місць   на  ринках   та/або  провадять  господарську  діяльність  з надання побутових послуг населенню та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300 000 гривень;

- друга група – фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року вони відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними в трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500 000 гривень;

- третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5 000 000 гривень;

- четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

5.4. Ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють господарську діяльність залежно від її виду, з розрахунку на календарний місяць:

-  для першої групи платників єдиного податку – у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати;

-  для другої групи платників єдиного податку – у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати;

5.5.  У разі здійснення платниками єдиного податку першої та другої груп:

-   кількох видів господарської діяльності, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності;

 - господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської,  селищної або міської ради, застосовується максимальний розмір ставки  єдиного  податку, встановлений статтею 293.2 Податкового кодексу України, зі змінами та доповненнями, для відповідної групи таких платників єдиного податку;

5.6. Податковий (звітний) період, порядок нарахування, строки сплати, ведення обліку, складання звітності, особливості нарахування сплати та подання звітності за окремими податками й зборами платниками єдиного податку, їх відповідальність визначаються згідно зі статтями 294-297, 300 Податкового кодексу України, зі змінами та доповненнями;

5.7. Свідоцтво платника єдиного податку видається безстроково виключно суб’єкту господарювання або уповноваженій ним особі та не може передаватися для провадження господарської діяльності іншим особам;

5.8. При розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку – фізичною особою,                                     не враховуються наймані працівники, які перебувають у відпустці у зв’язку                  з вагітністю та пологами або у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку.

 

6.Вважати рішення сільської ради від 24 грудня 2015 року №38- ІІ /VIІ «Про місцеві податки і збори на території  Новопільської сільської  ради на 2016 рік» таким, що втратило чинність.

7. Відповідно до Податкового кодексу України встановити, що дане рішення набирає чинності з 01.01.2017 року.

 

 Сільський голова                                                               В. Мелетич

 

с. Новопілля

«___»           року

№     – ІV/VІІ 

 

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

проекту регуляторного акту - проекту рішення Новопільської  сільської  ради «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Новопільської сільської ради на 2017 рік»

 

Проект рішення Новопільської сільської ради «Про встановлення місцевих податківта зборів на території Новопільської сільської ради на 2017 рік», розроблений відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11 вересня 2003 р. №1160-IV (зі змінами), Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 р. №308, зі змінами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1151.

 1. Визначення та аналіз проблеми, яку передбачається розв'язати шляхом державного регулювання господарських відносин, а також оцінка важливості цієї проблеми:

 Шляхом прийняття проекту рішення «Про встановлення місцевих податківта зборів на території Новопільської сільської ради на 2017 рік» передбачається розв'язати проблему прозорості встановлених місцевих податків і зборів, збільшення надходжень до місцевого бюджету та розширення видів підприємницької діяльності громадянами сіл.

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

Так

-

Держава

-

ні

Суб’єкти господарювання,

Так

-

у тому числі суб’єкти малого підприємництва*

Так

-

 

 2. Обґрунтування, чому визначена проблема не може бути розв'язана за допомогою ринкових механізмів і потребує державного регулювання:

Ця проблема не може бути вирішена тільки за допомогою встановлених загальних прозорих правил, тобто вона може бути вирішена за допомогою прийняттяНовопільською сільською радою регуляторного акту.

 3.Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей.

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1

Згідно з пунктом 12.3.5 Кодексу, якщо сільська  рада не ухвалила рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

1

2

3

Альтернатива 1

 

Надходження до бюджету за мінімальними ставками

Витрати часу, матеріальних ресурсів для фіскальних органів на адміністрування збору

Очікуваними результатами прийняття регуляторного акту є збільшення надходжень до місцевого бюджету, та розширення переліку видів підприємницької діяльності.

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць

-

-

 

 

 

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

-

-

 

 

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Місцеві податки та збори будуть проводитися за мінімальними ставками

Заробітна плата працівника

               

 

Примітка. Під час визначення впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання доцільно розглянути такі фактори, зокрема:

вплив на продуктивність та конкурентоспроможність суб’єктів господарювання;

вплив на інновації та розвиток;

вплив на доступ до фінансів.

 

IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

Цілями державного регулювання є легалізація всіх видів підприємницької діяльності,  внаслідок чого буде збільшено надходження до місцевого бюджету.

Здійснити вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення визначених цілей.

Вартість балів визначається за чотирибальною системою оцінки ступеня досягнення визначених цілей, де:

4 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде);

3 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже  повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);

2 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);

1 - цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

4

цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде);

Рейтинг результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 1

Місцеві податки та збори будуть проводитися за мінімальними ставками

 Заробітна плата працівника

 

           
 

 

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 1

Наповнення місцевого бюджету

 

 

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

  Механізм дії регуляторного акту полягає у забезпеченні:

  •  затвердження рішення про місцеві податки і збори;
  •  інформування  платників про встановлені правила справляння податків і зборів на 2017рік;
  •  сприяння веденню підприємницької діяльності суб’єктами господарювання, які є платниками місцевих податків і зборів, з метою росту рівня їх платоспроможності;
  • забезпечення надходжень встановлених податків і зборів до місцевого бюджету.

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

Здійснити розрахунок витрат на виконання вимог регуляторного акта для органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування згідно з додатком 3 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (відповідний розрахунок не здійснюється, якщо розробником буде здійснено розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва).

Якщо питома вага суб’єктів малого підприємництва (малих та мікропідприємств разом) у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких поширюється регулювання, перевищує 10 відсотків, необхідно здійснити розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва).

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Запропонований регуляторний акт є строковим. Строк дії даного регуляторного акту 1 календарний рік. Зазначений проект  нормативно-правового акту є загальнообов’язковим до застосування  на території  Широківської сільської ради.

 У разі внесення змін до Податкового кодексу України в частині справляння місцевих податків та зборів відповідні зміни будуть внесені до цього регуляторного акта.

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

  •  кількість платників по кожному податку та збору, визначених регуляторним актом;
  •  суми надходжень від місцевих податків та зборів (по кожному окремо) за відповідний податковий період.

 

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

Визначити:

строки проведення базового та повторного відстеження результативності дії регуляторного акта (зазначивши конкретні дати проведення відстеження);

вид даних (статистичні, наукові дослідження або опитування), за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності. Вид даних необхідно обирати з урахуванням обраного методу проведення відстеження;

цільові групи осіб, що обиратимуться для участі у відповідному опитуванні, чи наукові установи, що залучатимуться для проведення відстеження.

Для здійснення відстеження результативності регуляторного акту планується використання лише статистичних показників. 

                           Сільський голова                                  В.Мелетич

 


Версія для друку Написати листа
Про цей сайт | Запитання | Адміністратор