www.kriv-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Четверг, 20 лютого 2020 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Криворізський район >> Новини
Про прибирання учнями приміщень школи
Версія для друку Написати листа
ПРО ПРИБИРАННЯ УЧНЯМИ ПРИМІЩЕНЬ ШКОЛИ

Стаття 43 Конституції України говорить: «Використання примусової праці забороняється».
Пункт 5 статті 53 Закону України № 2145-VIII від 05.09.2017р. «Про освіту» (далі – Закон про освіту) встановлює, що «Залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України».
Пункт 2 статті Закону України № 651-XIV від 13.05.1999р. «Про загальну середню освіту» (далі – Закон про загальну середню освіту): «Статус учнів (вихованців) як учасників освітнього процесу у закладах загальної середньої освіти, їх права та обов'язки визначаються Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.»
Тобто, в Законі про освіту та в Законі про загальну середню освіту серед обов’язків учнів відсутнє поняття «чергування», «прибирання».
Але може виникнути ситуація, коли учнів (здобувачів освіти) залучають до прибирання, чергування, іншої праці і це заважає виконанню вимог освітньої програми.
У цьому випадку здобувачі освіти та їх батьки мають право на захист, зокрема права на безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці; права на повагу людської гідності; права на захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти.
Для з’ясування ситуації батькам учнів доречно звернутися до закладу освіти з заявою про надання письмових пояснень вчителями, керівником закладу загальної середньої освіти та надання копій установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, договору про надання освітніх послуг (за його наявності) або іншого документу, в яких зазначено про порядок прибирання/чергування учнями.
У відповідь на Вашу заяву для обгрунтування законності своїх дій педагогічні працівники та інші особи, які залучаються до освітнього процесу, можуть посилатися на Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2008-01, розділ 12 «Санітарно-гігієнічна освіта учнів, формування здорового способу життя, самообслуговування» (далі - ДСанПіН).
Так, одним із основних аспектів формування здорової особистості дитини шкільного віку є гігієнічне навчання і виховання, самообслуговування, але це не повинно заважати навчанню учня, порушувати його права і гідність!
Учням та їх батькам потрібно знати, що розділ 12 ДСанПіН встановлює, що самообслуговування повинно організовуватися у відповідності з віком, статтю, фізичними особливостями і станом здоров'я дітей, базуючись на гігієнічних вимогах та вимогах до охорони їх здоров'я. Робота із самообслуговування повинна проводитися за участю вчителів, класних керівників і медичних працівників. Роботу із самообслуговування слід проводити з урахуванням двох напрямів: попередження забруднення земельної ділянки і навчально-побутових приміщень; очищення земельної ділянки та побутових приміщень від забруднення.
ДСанПіН не зобов’язують виконувати роботи по самообслуговуваню, а тільки вказують на можливість виконання самообслуговування.
Згідно розділу 12 ДСанПіН у процесі самообслуговування учні можуть виконувати прибирання класів, кабінетів, лабораторій: наприкінці кожного дня (учні 5-12 кл.); генеральне прибирання кожного тижня і місяця (учні 9-12 кл.).
Допускається участь учнів (чергові класи) в накриванні обідніх столів (при використанні санітарного одягу). Перебування учнів у виробничих приміщеннях харчоблоку забороняється.
Учні не допускаються до виконання робіт, що небезпечні для їх життя та здоров'я, створюють загрозу зараження інфекційними хворобами:
- робота зі значним фізичним навантаженням (згідно п. 8.4 максимальна маса вантажу для підняття школярами: 11-12 років до 4 кг, 13-14 років - до 5 кг, 15 років: хлопчики - 12 кг, дівчатка - 6,0 кг, 16 років відповідно 14 і 7 кг, 17 років - 16,0 і 8,0 кг);
-робота з електроприладами;
- миття вікон, очищення даху і проїжджих частин вулиць від снігу, льоду;
- очищення освітлювальної апаратури, вентобладнання та витяжних шаф;
- перенесення скла та виробів із нього;
- прибирання санвузлів, умивальних та кімнат гігієни, медичних та допоміжних приміщень, сходів, рекреаційних приміщень, майстерень, спортивних приміщень, актового залу, харчоблоку, роздаткової, буфету, обіднього залу;
- прання постільної білизни;
- винесення та вивезення відходів;
- догляд за дорослими і хворими тваринами, птахами;
- догляд за дітьми, хворими на інфекційні хвороби;
- робота з хімічними речовинами (крім уроків хімії);
- робота у котельнях;
- проведення нічних чергувань.
Учні 2-4 класів можуть брати участь у прибиранні території школи, доглядати за квітами, учні 5-12 класів - у генеральному та щодобовому поточному прибиранні ділянки (підмітати, очищувати від снігу, саджати дерева).
Батьки, зверніть увагу! Перш ніж піднімати питання залучення дитини до чергувань, зважте всі «за» і «проти». Згідно із японською системою освіти, прибирання за собою вчить дітей працювати в команді і допомагати один одному, а ще таким чином вони вчаться поважати свою роботу та роботу інших. Чи варто нам повністю відмовитись від посильної праці дітей у школах чи можливо брати приклад з тих, хто попереду?
Проте, якщо дії стосовно вашої дитини ви вважаєте незаконними, вимагайте від вчителя чи керівника закладу освіти припинення цих дій, ознайомтесь із нормами чинного законодавства, зверніться до закладу загальної середньої освіти із вищевказаною заявою про надання пояснень та документів.
Отримати роз’яснення, консультації, юридичну допомогу, звернувшись до Криворізького бюро правової допомоги за адресою: вул. Станіслава Конткевича, 37 (з понеділка по п'ятницю з 8.00 до 17.00) або на прийом у центрі адміністративних послуг при Криворізькій РДА (вул.Кобилянського, 152) – щосереди та щоп’ятниці з 9.00 до 12.00. Телефон для довідок: (067) 276-54-76.

Телефон всеукраїнської гарячої лінії системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово, безкоштовно).

Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор