Криворізський район
www.kriv-rn.dp.gov.ua


Запобігання травмуванню працівників під час жнив

Найбільш травмонебезпечним періодом в сільськогосподарському виробництві є проведення зернозбиральних робіт. Це зумовлено максимальним напруженням, перенасиченістю праці, що призводить до помилкових дій, нехтування безпекою та відсутністю належного контролю за безпечним виконанням робіт з боку керівників сільгосппідприємств та інженерно-технічного персоналу підприємств.
Відповідно до аналізу травматизму, через невиконання вимог інструкцій з охорони праці, порушення вимог безпеки під час експлуатації електрообладнання, підйомників, транспортних засобів та порушення Правил дорожнього руху найчастіше травмуються водії, електромонтери, машиністи та слюсарі. За 2017 рік на підприємствах Криворізького району трапилося 3 нещасних випадки виробничого травматизму, 895 випадків травматизму невиробничого характеру, (що на 3 % менше ніж за 2016 рік 919). З них, смертельний травматизм невиробничого характеру складає 20 випадків, (що на 37,2 % менше ніж за 2016 рік 32).
Важливим є дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, встановленого на підприємстві, та організація контролю за їх дотриманням з боку адміністрації.
Перед початком робіт працівник має бути проінструктований, а ті,які виконують роботи підвищеної небезпеки та потребують професійного добору — механізатори, водії, працівники зернотоків — ще й пройти щорічне спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці.
Заборонено допускати до роботи працівників в стані алкогольного та наркотичного сп’яніння, хворих, а також тих, що не відпочили протягом встановленого законодавством часу.
Для попередження травмування працівників під час зернозбиральних робіт головне не допускати експлуатації несправної техніки, агрегатів з відкритими ланцюговими, пасовими, карданними передачами.
Необхідно пам’ятати, що всі види регулювальних, ремонтних, налагоджувальних робіт та технічного обслуговування сільськогосподарської техніки проводять тільки після повної зупинки всіх агрегатів.
Управління соціального захисту населення Криворізької райдержадміністрації звертається до всіх керівників сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств взяти під особистий контроль питання стану безпеки праці під час проведення жнивної кампанії та виконання ряду першочергових заходів:
— забезпечити дотримання розроблених схем руху транспорту територіями з вказівкою дозволених та заборонених напрямків руху;
— до роботи на тракторах, зернозбиральних комбайнах та інших самохідних машинах допускати осіб віком від 18 років, які мають відповідне посвідчення та пройшли медичний огляд; не допускати до виконання цих робіт підлітків;
— організувати ланки технічного обслуговування;
— обладнати місця відпочинку та куріння працівників, майданчики для зберігання техніки та паливно-мастильних матеріалів;
— перевірити провисання проводів ліній електропередач;
— проводити інструктажі з питань охорони праці з працівниками, які беруть участь у жнивах;
— забезпечити огородження всіх обертових частин сільськогосподарських машин і механізмів, зерноочисних машин;
— очищення бункерів, технічне обслуговування та ремонт комбайнів проводити тільки при неробочому двигуні;
— укомплектувати всі робочі місця, трактори та зернозбиральні комбайни медичними аптечками першої допомоги;
— забезпечити всіх працівників, які зайняті на жнивах, спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами;
— провести лабораторну перевірку опору ізоляції та контурів захисного заземлення на зерноочисних токах;
— особи, які працюють на скиртуванні соломи, повинні пройти медогляд та отримати дозвіл щодо роботи на висоті;
— під час скиртування забезпечити працівників справними вилами, страхувальним знаряддям, засобами сигналізації та індивідуальним захистом;
— трактори, які зайняті на транспортних роботах, перевести на максимальну ширину колії коліс;
— обладнати всі трактори, комбайни та сільськогосподарські машини, які зайняті на жнивах, пожежним інвентарем згідно з нормативними вимогами;
— не допускати до експлуатації трактори, що не обладнані електростартер -ним запуском двигуна та з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.
в разі допущення нещасного випадку групового та зі смертельним наслідком відповідно до пунктів 10 та 37 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві. Роботодавець зобов’язаний протягом однієї години передати з використанням засобів зв’язку та протягом доби на паперовому носії повідомлення про нещасний випадок згідно з додатком 2, у Криворізьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (тел. 493-04-95, 92-21-16, 92-21-14), Головному управлінню Держпраці у Дніпропетровській області (тел. 0-27-78-18-29 (з 8-00до17,00); 0-27-90-10-11 цілодобово), управлінню соціального захисту населення Криворізької райдержадміністрації (90-29-21).
На жаль, сумні факти, що траплялися під час жнивної кампанії минулих років, нагадують керівникам про необхідність недопущення порушень та відповідального ставлення до безпеки працівників. Адже, важливі не лише своєчасність та якість збирання врожаю, а й збереження життя та здоров’я людей, які працюють на жнивах.
Управління соціального захисту населення Криворізької райдержадміністрації звертаються до всіх, хто працює на жнивному полі у цьому році! Бережіть своє життя і здоров’я, лише виконання вимог охорони праці, належна організація робіт дадуть змогу провести збирання врожаю зернових у 2018 році без травм та аварій.