www.kriv-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Вівторок, 18 лютого 2020 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Криворізський район >> Новини
Способи захисту прав на землю
Версія для друку Написати листа
СПОСОБИ ЗАХИСТУ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ. ОПЕРАТИВНИЙ ШТАБ ЯК ГАРАНТ ЗАХИСТУ ЗЕМЛІ ТА ВРОЖАЮ ВІД АГРОРЕЙДЕРІВ

На актуальні питання про способи захисту майнових прав на землю відповідає заступник начальника Головного територіального управління юстиції з питань державної реєстрації – начальник Управління державної реєстрації Тимофій Дудін.
Питання. Яким чином фермери сьогодні можуть захистити свої майнові права на землю?
Відповідь. Для попередження ймовірності підроблення підписів на договорах оренди (суборенди), звісно, бажано укладати їх в нотаріально посвідченій формі, що має низку переваг. Зокрема, нотаріус засвідчує справжність підписів обох сторін договору, сторони договору пред’являють документи, що посвідчують їх особи, засвідчені копії яких залишаються у справах нотаріуса, проставляють власноручні підписи на примірниках договору, один з яких залишається у справах нотаріуса, та в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій тощо.
Додатково можна скористатися послугою з інформування про подачу заяв щодо власного об’єкта нерухомого майна особою, відмінною від власника, за допомогою електронної пошти. Для цього власнику необхідно зареєструвати своє право на належний об’єкт нерухомості (у тому числі земельну ділянку) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. В заяві вказати електронну адресу для зворотного зв’язку. В результаті, про подання заяви іншою особою, ніж власник, державний реєстратор невідкладно з моменту отримання такої заяви повідомлятиме власника об’єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву, шляхом направлення повідомлення на e-mail. І, звісно, необхідно провести державну реєстрацію прав на землю в Державному земельному кадастрі.
Окрім зазначеного, є можливість поставити об’єкт права власності чи оренди на умовний «контроль» за допомогою сервісу моніторингу «СМС-МАЯК», який дозволяє відстежувати зміну статусу об’єкта нерухомого майна та оперативно отримувати інформацію про осіб, які цікавилися власністю, шляхом отримання відповідних смс- або e-mail-повідомлень. З метою подолання аграрного рейдерства СМС-МАЯК став доступним не тільки для власників земельних ділянок, а й користувачів землі, які отримали можливість оперативно, на мобільний телефон або електронну скриньку, отримувати інформацію про подані заяви у сфері державної реєстрації щодо земельної ділянки, яка перебуває в їх користуванні, та мобільно реагувати на такі протиправні дії.
Питання. Що робити при отриманні повідомлення про спробу змінити статус належного мені об’єкта нерухомого майна, зокрема, земельної ділянки?
Відповідь. Звернутися до будь-якого державного реєстратора із заявою про заборону вчинення будь-яких реєстраційних дій. Із заявою може звернутися ВИКЛЮЧНО власник об’єкта нерухомого майна. Строк дії такої заяви – 10 робочих днів, проте, чинним законодавством не обмежено право на подачу повторної заяви про заборону здійснення реєстраційних дій.
Якщо Вами було отримано повідомлення про спробу зміни статусу належного Вам об’єкта нерухомості, необхідно звернутися до правоохоронних органів для внесення відповідних відомостей до ЄДРДР та порушення кримінального провадження для подальшого отримання ухвали про заборону вчинення будь-яких реєстраційних дій. Якщо Ви звертаєтесь до суду, то таке рішення може бути винесено в рамках забезпечення позову. Якщо Ви звертаєтесь до правоохоронних органів, то така ухвала може бути винесена слідчим суддею в рамках досудового розслідування по кримінальній справі.
Таким чином, Ви зможете упередити спробу заволодіння Вашим майном.
Питання. Чи існує на сьогоднішній день який-небудь орган, покликаний допомагати аграріям у захисті та поновленні їх прав на землю та врожай?
Відповідь. Так. Для ефективного захисту прав фермерів та попередження аграрного рейдерства у минулому році з ініціативи Мін’юсту по всій території України були створені тимчасові колегіальні органи – так звані оперативні «антирейдерські» штаби. В Дніпропетровській області такий штаб утворений у серпні 2017 року. До його складу увійшли представники Дніпропетровської облдержадміністрації, управління юстиції, прокуратури, управлінь СБУ та Національної поліції, Держгеокадастру і агропромислового сектору Дніпропетровщини.
Основними завданнями оперативного штабу є безпосередньо вжиття відповідних заходів реагування у разі спроб насильницького заволодіння землею чи врожаєм та проведення інформаційної кампанії з землевласниками та землекористувачами щодо способів захисту та поновлення порушених майнових та корпоративних прав (проведення семінарів та робочих зустрічей з аграріями, представниками ОТГ і державними реєстраторами). Так, задля проведення правопросвітницької роботи з аграріями управлінням юстиції створені мобільні точки доступу до системи безоплатної правової допомоги. У зв’язку з цим, спільно з представниками системи безоплатної вторинної правової допомоги затверджено їх графік роботи. «Мобільні бригади» покликані надавати виїзні консультації аграріям у віддалених районах області з питань захисту речових прав на земельні ділянки, досліджувати причини, які створили передумови незаконного заволодіння землею та врожаєм.
Загалом оперативні штаби та «мобільні бригади» функціонували по всіх областях України в період посівного сезону та збору врожаю, до кінця листопада 2017 року. В цьому році доручено вжити заходів до продовження роботи оперативних штабів в рамках роботи регіональних міжвідомчих комісій з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств задля боротьби з рейдерством. З квітня аграрії та підприємці знову можуть звернутися до оперативного штабу, який поновив свою роботу у поточному році.
Питання. Куди звертатися у разі спроби насильницького заволодіння землею та врожаєм для вжиття термінових заходів реагування?
Відповідь. В першу чергу, необхідно телефонувати на лінію екстреної служби органів Національної поліції України за телефоном «102». Також функціонує централізована «гаряча лінія» оперативного штабу за телефоном (056) 713-46-90. На базі всіх РДА створені місцеві «гарячі лінії» в розрізі кожного району для мобільного реагування на спроби протиправного захоплення землі та врожаю. З переліком «гарячих ліній» можна ознайомитися на офіційному веб-сайті Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор