Криворізський район
www.kriv-rn.dp.gov.ua


Здоровий спосіб життя

Здоров’я – це найвище благо, дароване людині. Без нього життя не може бути повноцінним і щасливим. На жаль, досить часто діти – через необізнаність, а дорослі – через легковажність бездумно розтринькують цей дарунок, забуваючи, що втратити здоров’я легко, а повернути – дуже важко, інколи неможливо.
Як не прикро, здоров’я постійно потрібно належним чином підтримувати, зміцнювати, тренувати. Якщо ж людина порушує цю умову, то втрачає здоров’я. Збереження і зміцнення здоров’я молодого покоління – найважливіша функція держави, а здіснення заходів щодо популяризації та утвердження здорового і безпечного способу життя та культури здоров’я серед дітей, протидії поширенню у дитячому середовищі соціально небезпечних захворювань, алкоголізму, наркоманії та тютюнопаління є її пріоритетом.
Службою у справах дітей Криворізької райдержадміністрації, на яку положено виконання функцій держави щодо визначення пріоритетних напрямів поліпшення на відповідній території становища дітей, їх соціального захисту, сприяння фізичному, духовному та інтелектуальному розвиткові, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень, даною статтею відкривається рубрика під назвою «Відповідальність починається з мене», яка розміщена на сайті Криворізької райдержадміністрації: www.kriv-rn.dp.gov.ua. В даній рубриці будуть висвітлюватися питання для дітей та дорослих, які стосуються перш за все здорового способу життя та відмові від шкідливих звичок, протидії поширенню соціально небезпечних захворювань, профілактики вчиненню правопорушень тощо.
На протязі всього життя кожна людина намагається жити так, щоб бути щасливою, щоб не хворіти, займатись улюбленою справою, проводити свій час разом з близькими та рідними. Тобто вже десь на інтуїтивному рівні кожен розуміє поняття «здорового способу життя» однаково, але і водночас по своєму.
Що ж насправді в собі таїть це поняття? Якщо говорити мовою сухих визначень, то здоровий спосіб життя – це спосіб життєдіяльності, спрямований на збереження та покращення здоров’я людей. Або ще одне: Здоровий спосіб життя – спосіб життя людини, який спрямований на профілактику хвороб і зміцнення здоров’я.
Загалом, поняття «Здоровий спосіб життя» однозначно поки ще не визначено. Представники філософсько-соціологічного напряму розглядають здоровий спосіб життя як глобальну соціальну проблему, складову частину життя суспільства в цілому.
Але безперечно одне – здоровий спосіб життя – це не просто комплекс оздоровчих заходів, а стан душі людини, її життєва філософія! Це система переконань, яка зачіпає всі сфери її життя: сімейну, соціальну, творчу, тощо. Вона не тільки допомагає забезпечити гармонійний розвиток та зміцнює здоров’я, але й підвищує рівень самого життя.
Основними елементами здорового способу життя є:

  § правильний режим праці та відпочинку;
  § правильне харчування;
  § врегульований режим дня;
  § активне проведення часу;
  § заняття спортом;
  § відмова від шкідливих звичок;
  § загартовування;
  § масаж, тощо.
З’єднати всі ці компоненти воєдино відразу може видатись нелегкою справою. Однак це цілком реально.
Обов’язковою умовою здорового способу життя є правильно складений режим праці (навчання) та відпочинку.
Праця людини різноманітна. Вона включає в себе і розумову, і фізичну діяльність людини і являє собою, з одного боку, зміст життя, а з іншого – етапи вдосконалення розумового, духовного та фізичного розвитку особистості.
Однак для того щоб правильно побудувати свою діяльність і забезпечити високу працездатність, уникаючи при цьому перевтоми, необхідно передбачити чергування різних видів діяльності і відпочинку, виходячи із загальних фізіологічних закономірностей функціонування організму.
Щоб даремно не витрачати сили і час, необхідно, щоб будь-яка діяльність була планомірною. Плановість дозволить рівномірно розподілити роботу, уникнути зайвого перевантаження і втоми.
Вільний час можна проводити, в залежності від інтересів, у світі мистецтва, літератури, техніки, спорту.
З одного боку, це переключення видів діяльності, а з іншого розширення кругозору, один із шляхів самовдосконалення. Важливо, щоб у вільний час був присутній компонент активних дій. Займатися спортом слід не рідше двох разів на тиждень по 2-3 години.
Періодичне чергування неспання і сну також є одним із проявів біологічних ритмів. Сон – це відпочинок. Тривалість сну повинна бути не менше 7-8 годин, а кращий час для сну – з 22 до 6 години ранку.
Процеси гальмування в корі головного мозку, що виникають під час сну, необхідно вранці замінювати процесами збудження, які стимулюються зарядкою, сніданком, прогулянкою.
Здоровий спосіб життя передбачає виключення або зведення до мінімуму факторів, що негативно впливають на здоров’я людини.
До факторів, здатним завдати непоправної шкоди здоров’ю людини, її розумовому і духовному розвитку, відносяться такі шкідливі звички:
  § паління;
  § вживання спиртних напоїв;
  § вживання токсичних і наркотичних речовин.
Тому для того, щоб зберегти і покращити своє здоров’я, необхідно знати про небезпеку шкідливих звичок, не допускати їх виникнення і вміти з ними боротися.
Шановні батьки!
Просимо Вас взяти до відома вищезазначену інформацію та провести бесіди зі своїми дітьми щодо порушених питань, адже запорукою міцного здоров’я Ваших дітей – є Ваша безпосередня участь у їхньому житті, Ваш авторитет, спосіб життя та той приклад, який вони будуть наслідувати дивлячись на Вас.
Пам’ятайте: Ви батьки, а діти це віддзеркалення Вашої душі!

Т.в.о. начальника служби у справах дітей
Криворізької райдержадміністрації Юрій Паливода