Криворізський район
www.kriv-rn.dp.gov.ua


„АЧС та заходи біобезпеки у господарствах”


Епізоотична ситуація на Україні щодо захворювання свиней африканською чумою залишається складною, відмічається зростання виявлення осередків хвороби майже у всіх областях, суміжних з нашою. Так на території м. Марганець в ТОВ «Агрофірма «Аврора» виявлено захворювання свиней АЧС 23 липня поточного року, територія якого оголошена неблагополучною. Зараз проводяться жорсткі заходи направлені на повну ліквідацію осередку захворювання та оздоровчо-санітарні заходи, направлені на знищення збудника хвороби на неблагополучній території.
Про те, виявлявлено ряд суттєвих порушень карантинних вимог, коли недобросовісними підприємцями в цілях отримання матеріальної вигоди, приймаються рішення про вивезення скомпрометованого поголів’я свиней за межі вогнища інфекції з метою продажу. Так 24 липня поточного року такий випадок виявлений на території с. Лозуватка Криворізького району, куди привезено молодняк свиней з ТОВ «Агрофірма «Аврора» Нікопольського району, для продажу населенню. Ведеться службове розслідування інциденту, при цьому не виключено завезення збудника АЧС на територію району.
25 липня 2019 року в приміщенні Криворізької райдержадміністрації відбулося позачергове засідання районної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації, під головуванням голови Криворізької райдержадміністрації Нагайченка С.В., прийнято рішення про заходи щодо недопущення заносу збудника захворювання на територію району та його розповсюдження серед сприйнятливих тварин господарств різних форм власності. Створено групи швидкого реагування з числа фахівців відповідних державних установ на випадок підозри захворювання чи загибелі свиней від АЧС.
Як показує практика - причиною захворювання свиней є нехтування роботою ферми в закритому режимі, а причиною заносу збудника африканської чуми свиней на територію села - порушення ветеринарно - санітарних правил при здійсненні обігу свиней та реалізації продуктів їх забою приватними підприємцями, які закуповували інфікованих свиней з епізоотично-неблагополучних територій.
Африканська чума свиней це небезпечне заразне захворювання, яке вражає тільки свиней, незалежно від категорії та віку тварини, смертність досягає 100%. Хвороба надзвичайно контагіозна, може швидко поширюватися на сусідні господарства, завдаючи значних економічних збитків внаслідок загибелі свиней та ліквідації всього свинопоголів’я на неблагополучній території. Зараження свиней відбувається шляхом безпосереднього контакту (від свині до свині), через корми, предмети догляду й утримання, бродячих тварин, диких кабанів, тощо. Основний шлях зараження – згодовування харчових відходів, які містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин. На даний час вакцини африканської чуми свиней не існує, як і успішного її лікування. Вірус АЧС залишається життєздатним в м'ясі хворих тварин від 100 днів до 3 років, в довкіллі здатен існувати до 3 місяців самостійно. Діагноз на АЧС може встановити лише лікар ветеринарної медицини, відрізнивши її від інших захворювань свиней, які мають подібні ознаки, тому при виявленні схожих ознак потрібно негайно звернутися до лікаря ветеринарної медицини і в жодному разі не займатися самолікуванням захворілих свиней.
Запобігти захворюванню свиней можна, для цього потрібно:
- утримувати свиней в тільки закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу, вільного утримання та контакту з іншими тваринами, поратися біля свиней лише у змінному спецодязі, не виходячи в ньому з двору, використовуючи окремий інвентар;

- не допускати відвідування господарства та тваринницьких приміщень сторонніми особами;
- не купувати живих тварин у невстановлених для цього місцях та без ветеринарних документів;
- не забивати хворих свиней і не переробляти їхні туші;
- в жодному разі не згодовувати свиням харчові відходи тваринного походження;
- утримуватися від закупівлі кормів рослинного походження, вироблених в областях , в яких зареєстровано випадки захворювання свиней АЧС, а також ремонтних свиней для комплектації поголів'я ферми;
- не утримувати в приватному господарстві свиней, якщо господар полює на диких кабанів.
Якщо нехтувати цими вимогами, то краще свиней не утримувати, в такому разі власник буде змушений тільки підраховувати збитки від загибелі свиней та затрат на проведення санітарних заходів, виглядаючи хоч якої компенсації від держави.
Особлива небезпека переносу вірусу АЧС виникає при міграції диких кабанів, тому при виявленні трупу дикого кабана або свійської свині потрібно негайно сповістити державну ветеринарну службу району.
Телефон управління Держпродспоживслужби в районі щодо питань африканської чуми свиней - +38 067-913-76-08, районної державної лікарні ветеринарної медицини - +38 067-766-35-97, які працюють в цілодобовому режимі, де завжди нададуть вичерпну відповідь та оперативне реагування по цих питанням.

Начальник
Криворізької РД ЛВМ М.О.СІВАРГА