Криворізський район
www.kriv-rn.dp.gov.ua


Обираємо паспорт-книжечку чи ID-карту

У рамках загальнонаціонального проекту «Я МАЮ ПРАВО» Криворізьке бюро правової допомоги інформує на тему «Обмін паспорта у формі книжечки на ID-картку».

Паспорт громадянина України – це документ, який підтверджує нашу приналежність до громадянства та особистість. Без нього неможливо влаштуватись на офіційну роботу, оформити соціальні виплати, придбати квиток на поїзд та літак тощо. Яким може бути наш паспорт, варто знати, адже відповідні зміни в законодавство вже набули чинності. Так, Кабінет Міністрів України вніс зміни до своєї постанови від 25.03.2015 р. №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України». За ними, з 1 листопада 2018 року громадяни України матимуть можливість здійснити обмін паспорта у формі книжечки на паспорт у формі картки за бажанням у будь-який час. Усі раніше видані документи будуть чинними до завершення строку їхньої дії.

Що таке ID-картка? Це внутрішній паспорт громадянина України у формі пластикової картки з електронним носієм (чіпом), де про особу міститься і візуальна інформація, і така, що її можна прочитати лише на електронному носії. Безкоштовно ID-картку може отримати лише громадянин України, якому виповнилося 14 років. В інших випадках за такий документ доведеться заплатити.

Документ має вигляд пластикової картки з чіпом, на якому зберігаються біометричні дані власника, зокрема, цифрова фотографія і підпис. Він містить такі ж дані, як і звичайний паспорт-книжечка.

Також додамо, що дітям віком від 14 до 18 років паспорт громадянина України у формі картки видається зі строком дії 4 роки, а людям, яким виповнилося 18 років, паспорт громадянина України у формі картки видається зі строком дії 10 років.
Криворізьке бюро нагадує, що запровадження паспорта у формі картки в Україні розпочалося у січні 2016 року, і до цього часу нові паспорти видаються лише у разі обміну паспорта, замість втраченого або викраденого, а також особам, які досягли 14-річного віку та оформлюють паспорт вперше. Головною метою запровадження нового документа є безпека суспільства, захист від підроблення та крадіжки особистості.

Слід зазначити, що новий паспорт більш захищений. Паспорт у формі книжечки можливо підробити у домашніх умовах, яким можуть скористатисяшахраї. «ID-картку зручно носити з собою, як і водійські права. Вона має рівень захисту і відповідно безконтактний електронний носій, на якому міститься вся інформація про особу. Також містяться дані про ідентифікаційний код, якого вже не треба брати з собою. Якщо немає закордонного паспорта, з ID-карткою можна поїхати до Грузії та Туреччини.

Нагадаємо, оформлення паспорта громадянина України у формі картки здійснюють усі територіальні підрозділи Державної міграційної служби та центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи), які мають відповідне обладнання і матеріально-технічні ресурси. Перший паспорт-картка оформляється за зареєстрованим місцем проживання.
Підкреслюємо, що обов’язкова заміна документів законодавством не передбачена, відповідно до закону всі раніше видані документи будуть чинними до завершення строку їхньої дії.
Отримати роз’яснення, консультації, юридичну допомогу з цього та інших питань можна, звернувшись до Криворізького бюро правової допомоги за адресою: вул. Станіслава Конткевича, 37 (з понеділка по п'ятницю з 8.00 до 17.00) або на прийом у центрі адміністративних послуг при Криворізькій РДА (вул.Кобилянського, 152) – щосереди та щоп’ятниці з 9.00 до 12.00. Телефон для довідок: (067) 276-54-76.

Телефон всеукраїнської гарячої лінії системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово, безкоштовно).